budgeting and control assignment

budgeting and control

·  When solving problems, you must clearly explain all the steps you are doing, and why are you making those steps.

·  Show all your workings, a numeric answer is not enough.

·  You should submit a document in Word format.

·  You should submit a document in Excel format showing all calculations.

·  Use one page per answer.

·  Cover, Table of Contents, References and Appendix are excluded of the total wordcount.

·  Font: Arial 12,5 pts.

·  Text alignment: Justified.

It assesses the following learning outcomes:

·  Understand the three basic types of manufacturing.

·  Identify direct and indirect costs

·  Prepare a schedule of costs of finished goods

·  Distribute overheads into a product cost.

·  What drives the overhead cost

·  Differentiate between Job order, Process costing

·  Apply cost volume profit analysis in business, understand economies of scale.

1.  1.- Explain direct production cost versus indirect production const, give a numerical example. (5 points)

2.  2.- Explain variable production cost versus fixed production costs, give a numerical example. (5 points)

3.  3.- Explain period cost versus product cost, give a numerical example. (5 points)

4.  4.- What does break even mean? (5 points)

Case:

Today, Saturday January 2021, early in the morning and just after the first cup of coffee I remembered my first professional assignment.

It was two years ago, and I had just joined a company called Silence. I remember being very happy, finally after so many years of study I had completed my studies at EU Business School, and there it was, my first challenge. Silence S.A. was a manufacturing company producing electrical motorcycles, it was barely a startup, growing at a fast pace, so the accounting and financial procedures were still not very clearly structured, and I had a nice opportunity to start working as an assistant to the CFO, Mr. Mariano Molero.

In the coming days we had a meeting with a potential investor, the company had the idea to expand very fast and increase production from a level of 30 motorcycles per day to 300 hundred per day, meaning increasing capacity 1000%. For this expansion the company needed to invest 10.000.000€, and Mr. Molero was convinced that the potential investor could be interested in investing in this project.

The owner of the Silence, Mr. Singla, was an experienced engineer who had great knowledge of the technologies used  the market, distribution and sales process, but he had little knowledge about accounting and finance, so he was fully relying on Mr. Molero.

Two days before the meeting, I suddenly received a what sup message from Mr. Singla, he was telling me that Mr. Molero had been affected by a strange disease and was at the hospital. He asked me to prepare the financial part of the presentation for the investor.

The information I had was:

For the year just completed 2019, the company had the following information:

The number of units sold is 2160

The sales price per unit is 3000

The direct materials cost per unit is 2000

The indirect material cost for the year is 1000080

The manufacturing unit has a plant manager who organizes all production activities, the annual cost for the plant manager is 80000 Mr. Molero explained me before going to the hospital that his job is essential to the production area, not a single motorcycle would be produced if he were not there.

During the year they had 21,6 production workers in average, which are working with the motorcycle production, but the have a special contract so that the numbers of workers can increase or decrease, depending on the demand, without any additional cost for hiring or firing employees. The cost per worker was 20000 in a yearly basis. Mr. Molero explained that they need 0,01 production worker per each motorcycle that they produce.

The company has a logistic department taking care for the movements in the plant, during the year the had an average of 4,32 workers. Those workers have also the same flexible agreement as the production workers, which will vary depending on the demand. The cost per worker and per year is 22000.

Mr. Molero explained that they need 0,002 logistics worker per each motorcycle that they produce.

There is also a maintenance department with two employees. Those workers have a fixed schedule, as the maintenance is preventive and does not change with the volume demand. The yearly cost per worker is 30000.

The company has a sales team with 3 employees and a cost of 34000 per employee per year. The sales employees are also receiving a commission of 1% over sales.

The company has an administration department with 2 workers and an annual cost per worker of 26000, who are managed by a CFO that has a yearly cost of 85000.

The company has a machinery and installations that had a cost when acquired two years ago of 2000000, the depreciation of the machines is calculated straight line over 10 years.

The company is producing in a production hall that was acquired 2 years ago at a cost of 1000000, and they are depreciating it straight line during 50 years.

The administration department work in an office which was rented at a cost of 1500 per month, the rental agreement was signed for a period of 5 years.

The furniture and elements that they have in the office are being depreciated at a cost of 6250 per year.

The company has also utility costs, of which 6000 were related to the offices during the year, and a utility cost of 40 per unit produced in the production plant.

The inventory of motorcycles at the beginning of the year was 5 units, the same that they had at the end of the year.

a)  Prepare the income statement and explain which of the cost lines is direct or indirect costs and why. (14 points)

b)  Explain which of the cost lines are fixed or variable and why. (14 points)

c)  Explain which of the cost lines are product cost or period cost and why. (14 points)

d)  Which is the Gross margin for the company? (5 points)

e)  Which is the contribution margin, and the contribution margin ratio of the company? (8 points)

f)  What number of units must the company sell for break-even (5 points)

g)  What is the sales figure that the company need to achieve if the want to have an EBIT of 1000000? (5 points)

h)  What would be the EBIT if the company increases salaries in 12% and increases sales units in 12%? (5 points)

i)  The company receives a proposal of a customer that wants to buy 3000 units at a price discount of 8%.

In this case this sale would not affect our traditional customers, they would not notice. Should we accept the order if we do not have capacity constrains? (5 points)

j)  What are the dangers of using CVP analysis? (5 points)

Looking for Coursework Help Services In USA go to Homework Market

Homeworkmarket
Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -

Why Homework Market

HomeworkMarket

Quality Researched Papers

We always make sure that writers follow all your instructions precisely. You can choose your academic level: high school, college/university or professional, and we will assign a writer who has a respective degree.

Homework Market

Qualified Writers

We have hired a team of professional writers experienced in academic and business writing. Most of them are native speakers and PhD holders able to take care of any assignment you need help with.

HomeworkMarket

Unlimited Revision

If you think we missed something, send your order for a free revision. You have 10 days to submit the order for review after you have received the final document. You can do this yourself after logging into your personal account.

HomeworkMarket

Timely Delivery

All papers are always delivered on time. In case we need more time to master your paper, we may contact you regarding the deadline extension. We will always strive to deliver on time.

HomeworkMarket

Original & Confidential

We use several writing tools checks to ensure that all documents you receive are free from plagiarism. Our editors carefully review all quotations in the text.

HomeworkMarket

Customer Support 24/7

Our support agents are available 24 hours a day 7 days a week and committed to providing you with the best customer experience. Get in touch whenever you need any assistance.

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Homework Market

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Homework Market

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Homework Market

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Homework Market Writing Services

No need to work on essay at night. Sleep tight, we will cover your back. We offer all kinds of essay writing services.

HomeworkMarket HomeworkMrket

Essays

Essay Writing Services

No matter what kind of academic paper you need and how urgent you need it, you are welcome to choose your academic level and the type of your paper at an affordable price. We take care of all your paper needs and give a 24/7 customer care support system.

HomeworkMarket HomeworkMarket

Admissions

Admission Essays

An admission essay is an essay or other written statement by a candidate, often a potential student enrolling in a college, university, or graduate school. You can be rest assurred that through our service we will write the best admission essay for you.

HomeworkMarket HomeworkMarket

Editing

Essay Editing

Our academic writers and editors make the necessary changes to your paper so that it is polished. We also format your document by correctly quoting the sources and creating reference lists in the formats APA, Harvard, MLA, Chicago / Turabian.

HomeworkMarket HomeworkMarket

Research Paper

Research Paper

If you think your paper could be improved, you can request a review. In this case, your paper will be checked by the writer or assigned to an editor. You can use this option as many times as you see fit. This is free because we want you to be completely satisfied.