FINAL EXAMCourse Principles of Accounting lI Course number ACCT 221 Semester Spring 2014, OL1Administrative Notes· You may use

FINAL EXAM
Course: Principles of Accounting lI Course number: ACCT 221 Semester: Spring 2014, OL1

Administrative Notes:
· You may use a calculator, WileyPLUS resources, and everything posted in our LEO classroom
· The exam period is 4 days
· Students MUST complete the final exam in 1 sitting
· Submit the Answer Sheet in the Final Exam Assignment folder
· Late submissions will NOT be accepted
Page 2 of 10

Part I: 25 Multiple choice questions @ 2 points each = 50 points
1. Jackson Company is a publicly held corporation whose $1 par value stock is actively traded at $64 per share. The company issued 3,000 shares of stock to acquire land recently advertised at $200,000. When recording this transaction, Barton Company will A) debit Land for $200,000. B) credit Common Stock for $192,000. C) debit Land for $192,000. D) credit Paid-In Capital in Excess of Par for $196,000.
2. Victory Corporation sold 400 shares of treasury stock for $45 per share. The cost for the shares was $35. The entry to record the sale will include a A) credit to Gain on Sale of Treasury Stock for $14,000. B) credit to Paid-in Capital from Treasury Stock for $4,000. C) debit to Paid-in Capital in Excess of Par for $4,000. D) credit to Treasury Stock for $18,000.
3. Which of the following show the proper effect of a stock split and a stock dividend?
4. Dabney, Inc., has 5,000 shares of 5%, $100 par value, noncumulative preferred stock and 40,000 shares of $1 par value common stock outstanding at December 31, 2014. There were no dividends declared in 2013. The board of directors declares and pays a $60,000 dividend in 2014. What is the amount of dividends received by the common stockholders in 2014? A) $0 B) $25,000 C) $10,000 D) $35,000
5. A $600,000 bond was retired at 98 when the carrying value of the bond was $590,000. The entry to record the retirement would include a A) gain on bond redemption of $10,000. B) loss on bond redemption of $10,000. C) loss on bond redemption of $2,000. D) gain on bond redemption of $2,000.
Page 3 of 10
6. The following data are available for Two-off Company.
Increase in accounts payable
$120,000
Increase in bonds payable
300,000
Sale of investments
150,000
Issuance of common stock
160,000
Payment of cash dividends
90,000
Net cash provided by financing activities is: A) $180,000. B) $370,000. C) $360,000. D) $420,000.
7. The net income reported on the income statement for the current year was $220,000. Depreciation recorded on plant assets was $35,000. Accounts receivable and inventories increased by $2,000 and $8,000, respectively. Prepaid expenses and accounts payable decreased by $2,000 and $12,000 respectively. How much cash was provided by operating activities? A) $200,000 B) $235,000 C) $220,000 D) $255,000
8. If a company reports a net loss, it A) may still have a net increase in cash. B) will not be able to pay cash dividends. C) will not be able to get a loan. D) will not be able to make capital expenditures.
9. A creditor would be most interested in evaluating which of the following ratios? A) Asset turnover
B) Earnings per share C) Payout ratio
D) Times interest earned
10. Lionel Company has beginning work in process inventory of $220,000 and total manufacturing costs of $950,000. If cost of goods manufactured is $940,000, what is the cost of the ending work in process inventory? A) $210,000. B) $230,000. C) $240,000. D) $206,000.
Page 4 of 10
11. The principal difference between a merchandising and a manufacturing income statement is the A) cost of goods sold section. B) extraordinary item section. C) operating expense section. D) revenue section.
12. Given the following data for Good man Company, compute (A) total manufacturing costs and (B) costs of goods manufactured:
Direct materials used
$345,000
Beginning work in process
$15,000
Direct labor
305,000
Ending work in process
60,000
Manufacturing overhead
450,000
Beginning finished goods
75,000
Operating expenses
525,000
Ending finished goods
45,000
Total Manufacturing Costs
Costs of Goods Manufactured
A)
$1,055,000
$1,100,000
B)
$1,070,000
$1,130,000
C)
$1,100,000
$1,055,000
D)
$1,130,000
$1,055,000
13. Alpine Inc. uses job order costing for its brand new line of sewing machines. The cost incurred for production during 2014 totaled $20,000 of materials, $8,000 of direct labor costs, and $8,000 of manufacturing overhead applied. The company ships all goods as soon as they are completed which results in no finished goods inventory on hand at the end of any year. Beginning work in process totaled $9,000, and the ending balance is $15,000. During the year, the company completed 20 machines. How much is the cost per machine? A) $1,500 B) $1,880 C) $1,320 D) $1,760
14. For Cevu Company, the predetermined overhead rate is 75% of direct labor cost. During the month, $750,000 of factory labor costs are incurred of which $200,000 is indirect labor. Actual overhead incurred was $420,000. The amount of overhead debited to Work in Process Inventory should be: A) $560,000 B) $412,500 C) $420,000 D) $562,500
Page 5 of 10
15. Hunten Manufacturing assigns overhead based on machine hours. The Milling Department logs 1,400 machine hours and Cutting Department shows 3,000 machine hours for the period. If the overhead rate is $5 per machine hour, the entry to assign overhead will show a A) debit to Manufacturing Overhead for $22,000. B) credit to Work in Process—Cutting Department for $15,000. C) debit to Work in Process for $15,000. D) credit to Manufacturing Overhead for $22,000.
16. The Molding Department of Bidwell Company has the following production data: beginning work process 40,000 units (60% complete), started into production 680,000 units, completed and transferred out 640,000 units, and ending work in process 80,000 units (40% complete). Assuming materials are entered at the beginning of the process, equivalent units for materials are: A) 720,000. B) 600,000. C) 640,000. D) 760,000.
17. ThoAon, Inc. collected the following production data for the past month:
Units Produced
Total Cost
1,600
$22,000
1,300
19,000
1,500
22,500
1,100
16,500
If the high-low method is used, what is the monthly total cost equation? A) Total cost = $4,400 + $11/unit B) Total cost = $5,500 + $10/unit C) Total cost = $0 + $15/unit D) Total cost = $3,300 + $12/unit
18. At the break-even point of 2,000 units, variable costs are $120,000, and fixed costs are $64,000. How much is the selling price per unit? A) $92 B) $32 C) $28 D) Not enough information
Page 6 of 10
19. The following information is taken from the production budget for the first quarter:
Beginning inventory in units
1,800
Sales budgeted for the quarter
678,000
Capacity in units of production facility
708,000
How many finished goods units should be produced during the quarter if the company desires 4,800 units available to start the next quarter? A) 675,000 B) 681,000 C) 711,000 D) 682,800
20. Jared Manufacturing is planning to sell 1,200 boxes of ceramic tile, with production estimated at 1,120 boxes during May. Each box of tile requires 44 pounds of clay mix and a quarter hour of direct labor. Clay mix costs $0.50 per pound and employees of the company are paid $15.00 per hour. Manufacturing overhead is applied at a rate of 110% of direct labor costs. Jacob has 5,200 pounds of clay mix in beginning inventory and wants to have 6,000 pounds in ending inventory.
What is the total amount to be budgeted for manufacturing overhead for the month? A) $4,620 B) $4,950 C) $18,480 D) $19,800
21. Sales results that are evaluated by a static budget might show
1.
favorable differences that are not justified.
2.
unfavorable differences that are not justified.
A) 1 B) 2 C) both 1 and 2. D) neither 1 nor 2.
22. If the materials price variance is $3,600 F and the materials quantity and labor variances are each $2,800 U, what is the total materials variance? A) $3,600 F B) $2,800 U C) $6,300 F D) $800 F
23. The per-unit standards for direct labor are 1.5 direct labor hours at $15 per hour. If in producing 2,300 units, the actual direct labor cost was $46,000 for 3,000 direct labor hours worked, the total direct labor variance is A) $2,300 unfavorable. B) $5,750 favorable. C) $6,750 unfavorable. D) $5,750 unfavorable.
Page 7 of 10
24. It costs Maker Company $22 of variable and $15 of fixed costs to produce one Panini press which normally sells for $57. A foreign wholesaler offers to purchase 1,000 Panini presses at $40 each. Maker would incur special shipping costs of $5 per press if the order were accepted. Maker has sufficient unused capacity to produce the 1,000 Panini presses. If the special order is accepted, what will be the effect on net income? A) $13,000 decrease B) $13,000 increase C) $22,000 decrease D) $7,000 increase
25. Nelson Manufacturing Company can make 100 units of a necessary component part with the following costs:
Direct Materials
$120,000
Direct Labor
25,000
Variable Overhead
45,000
Fixed Overhead
70,000
If Nelson Manufacturing Company purchases the component externally, $30,000 of the fixed costs can be avoided. At what external price for the 100 units is the company indifferent between making or buying? A) $190,000 B) $200,000 C) $210,000 D) $220,000
Part II. 6 Comprehensive problems worth 50 points total
26. Points = 4
Brigg Enterprises produces miniature parasols. Each parasol consists of $1.20 of variable costs and $.90 of fixed costs and sells for $4.50. A French wholesaler offers to buy 8,000 units at $1.40 each, of which Pederson has the capacity to produce. Brigg will incur extra shipping costs of $.12 per parasol.
Instructions
Determine the incremental income or loss that Brigg Enterprises would realize by accepting the special order.
27. Points = 4
R&R Inc. produces several models of clocks. An outside supplier has offered to produce the commercial clocks for R&R for $270 each. R&R needs 1,500 clocks annually. R&R has provided the following unit costs for its commercial clocks:
Direct materials
$100
Direct labor
110
Variable overhead
30
Fixed overhead (70% avoidable)
150
Instructions
Prepare an incremental analysis, which shows the effect of the make-or-buy decision.
Page 8 of 10
28. Points = 12
The current sections of Donny Inc.'s balance sheets at December 31, 2013 and 2014, are presented here.
Donny's net income for 2014 was $203,000. Depreciation expense was $25,000.
2014
2013
Current assets
Cash
$115,000
$99,000
Accounts receivable
105,000
89,000
Inventory
154,000
172,000
Prepaid expense
27,000
21,000
Total current assets
$401,000
$381,000
Current liabilities
Accrued expenses payable
$ 15,000
$ 5,000
Accounts payable
85,000
93,000
Total current liabilities
$100,000
$ 98,000
Instructions
Prepare the net cash provided by operating activities section of the company's statement of cash flows for the year ended December 31, 2014, using the indirect method.
29. Points = 10
Nona Manufacturing Company uses a job order cost accounting system and keeps perpetual inventory records. Prepare journal entries to record the following transactions during the month of June.
June
1
Purchased raw materials for $22,000 on account.
8
Raw materials requisitioned by production:
Direct materials
$8,500
Indirect materials
1,500
15
Paid factory utilities, $2,400 and repairs for factory equipment, $7,500.
25
Incurred $98,000 of factory labor.
25
Time tickets indicated the following:
Direct Labor
(6,000 hrs. @ $13 per hr.)
=
$78,000
Indirect Labor
(2,500 hrs. @ $8 per hr.)
=
20,000
$98,000
25
Applied manufacturing overhead to production based on a predetermined overhead rate of $8 per direct labor hour worked.
28
Goods costing $20,000 were completed in the factory and were transferred to finished goods.
30
Goods costing $16,000 were sold for $23,000 on account.
Page 9 of 10
30. Points = 12
Meyer Manufacturing Company uses a process cost system. The Molding Department adds materials at the beginning of the process and conversion costs are incurred uniformly throughout the process. Work in process on May 1 was 75% complete and work in process on May 31 was 40% complete.
Instructions
Complete the Production Cost Report for the Molding Department for the month of May using the above information and the information below.
Page 10 of 10
31. Points = 8
Data concerning manufacturing overhead for Analina Industries are presented below. The Mixing Department is a cost center.
An analysis of the overhead costs reveals that all variable costs are controllable by the manager of the Mixing Department and that 50% of supervisory costs are controllable at the department level.
The flexible budget formula and the cost and activity for the months of June and July are as follows:
Instructions
(a)
Prepare the responsibility reports for the Mixing Department for each month.
(b)
Comment on the manager's performance in controlling costs during the two-month period.

 

Homework Market
Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -

Why Homework Market

HomeworkMarket

Quality Researched Papers

We always make sure that writers follow all your instructions precisely. You can choose your academic level: high school, college/university or professional, and we will assign a writer who has a respective degree.

Homework Market

Qualified Writers

We have hired a team of professional writers experienced in academic and business writing. Most of them are native speakers and PhD holders able to take care of any assignment you need help with.

HomeworkMarket

Unlimited Revision

If you think we missed something, send your order for a free revision. You have 10 days to submit the order for review after you have received the final document. You can do this yourself after logging into your personal account.

HomeworkMarket

Timely Delivery

All papers are always delivered on time. In case we need more time to master your paper, we may contact you regarding the deadline extension. We will always strive to deliver on time.

HomeworkMarket

Original & Confidential

We use several writing tools checks to ensure that all documents you receive are free from plagiarism. Our editors carefully review all quotations in the text.

HomeworkMarket

Customer Support 24/7

Our support agents are available 24 hours a day 7 days a week and committed to providing you with the best customer experience. Get in touch whenever you need any assistance.

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Homework Market

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Homework Market

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Homework Market

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Homework Market Writing Services

No need to work on essay at night. Sleep tight, we will cover your back. We offer all kinds of essay writing services.

HomeworkMarket HomeworkMrket

Essays

Essay Writing Services

No matter what kind of academic paper you need and how urgent you need it, you are welcome to choose your academic level and the type of your paper at an affordable price. We take care of all your paper needs and give a 24/7 customer care support system.

HomeworkMarket HomeworkMarket

Admissions

Admission Essays

An admission essay is an essay or other written statement by a candidate, often a potential student enrolling in a college, university, or graduate school. You can be rest assurred that through our service we will write the best admission essay for you.

HomeworkMarket HomeworkMarket

Editing

Essay Editing

Our academic writers and editors make the necessary changes to your paper so that it is polished. We also format your document by correctly quoting the sources and creating reference lists in the formats APA, Harvard, MLA, Chicago / Turabian.

HomeworkMarket HomeworkMarket

Research Paper

Research Paper

If you think your paper could be improved, you can request a review. In this case, your paper will be checked by the writer or assigned to an editor. You can use this option as many times as you see fit. This is free because we want you to be completely satisfied.