Total Product Cost Assignment

Our professional writers will address all you homework
requirements and provide a quality paper with guarantees of 100% plagiarism free.
We provide 24/7 customer Support.

Order Research Paper In a Few Clicks



Get my paper done

By clicking “Get my paper done”, you agree to our terms of service and privacy policy. We’ll occasionally send you promo and account related emails.

Total Product Cost Assignment

Dozier Company produced and sold 1,000 units during its first month of operations. It reported the following costs and expenses for the month: $ 70,000 $ 35,500 Direct materials Direct labor $ 15,400 28,300 Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Total manufacturing overhead Variable selling expense Fixed selling expense Total selling expense Variable administrative expense Fixed administrative expense Total administrative expense $ 43,700 $ 12,200 18,400 $ 30,600 4,100 25,200 $ 29,300 Required: 1. With respect to cost classifications for preparing financial statements: a. What does the total product cost? b. What does the total period cost? 2. With respect to cost classifications for assigning costs to cost objects: a. What does total direct manufacturing cost? b. What does the total indirect manufacturing cost? 3. With respect to

Dozier Company produced and sold 1,000 units during its first month of operations. It reported the following costs and expenses for the month: $ 70,000 $ 35,500 Direct materials Direct labor $ 15,400 28,300 Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Total manufacturing overhead Variable selling expense Fixed selling expense Total selling expense Variable administrative expense Fixed administrative expense Total administrative expense $ 43,700 $ 12,200 18,400 $ 30,600 4,100 25,200 $ 29,300 Required: 1. With respect to cost classifications for preparing financial statements:

Top Universities

a. What does the total product cost? b. What does the total period cost? 2. With respect to cost classifications for assigning costs to cost objects: a. What does total direct manufacturing cost? b. What does the total indirect manufacturing cost? 3. With respect to cost classifications for manufacturers: a. What does the total manufacturing cost? b. What is the total nonmanufacturing cost? c. What is the total conversion cost and prime cost? 4. With respect to cost classifications for predicting cost behavior. What does the total variable manufacturing cost? b. What is the total fixed cost for the company as a whole? c. What is the variable cost per unit produced and sold? 5. With respect to cost classifications for decision making: a. If Dozier had produced 1,001 units instead of 1,000 units, how much incremental manufacturing cost would it have incurred ta make the additional unit? Required 4 Required 5 Required 3 Required 2 Required i 1. with respect to cost classifications for preparing financial statements: a. What does the total product cost? b. What has the total period cost? 1a Total product cost Total period cost 1b CEEZ Required 1 Required 2 Required 3 Required 4 Required 5 2. With respect to cost classifications for assigning costs to cost objects a. What does total direct manufacturing cost? b. What does the total Indirect manufacturing cost? 2a Total direct manufacturing cost 2b Total indirect manufacturing cost Required 1 Required 2 Required 5 Required 3 Required 4 3. With respect to cost classifications for manufacturers: a. What does the total manufacturing cost? b. What is the total nonmanufacturing cost? c. What is the total conversion cost and prime cost? 3a Total manufacturing cost 3b Total nonmanufacturing cost 3c Total conversion cost Total prime cost Required 5 Required 3 Required 4 Required 1 Required 2 4. With respect to cost classifications for predicting cost behavior: a. What does the total variable manufacturing cost? b. What is the total fixed cost for the company as a whole? c. What is the variable cost per unit produced and sold? (Round your answer 4a Total variable manufacturing cost Total foxed cost 4b 4c. Variable cost per unit produced and sold Required 1 Required 2 Required 3 Required 4 Required 5 5. With respect to cost classifications for decision making: a. If Dozier had produced 1,001 units instead of 1,000 units, how much incremental manufacturing cost would it have incurred to make the additional unit? (Round your answer to the nearest whole dollar amount.) Incremental cost per unit produced 5a. Get Accounting homework help today