Which variance is most useful in assessing the performance of the purchasing department?

Question 1 of 40 2.5/ 2.5 Points

A company’s purchasing department negotiates all of the purchasing contracts for raw materials. Which variance is most useful in assessing the performance of the purchasing department?

A. Materials quantity variance

B. Materials price variance

C. Labor rate variance

D. Labor efficiency variance

Question 2 of 40 2.5/ 2.5 Points

The direct labor price variance was unfavorable and much greater than anticipated. Who would be in the best position to explain why the unfavorable variance occurred?

A. Both the production and human resource supervisors

B. The production supervisor

C. The purchasing manager

D. Both the purchasing manager and production supervisor

Question 3 of 40 2.5/ 2.5 Points

Active Lifestyle Beverages gathered the following information for Job #928.

Standard Total Cost Actual Total Cost

Direct labor:

Standard: 540 hours at $6.75/hr. 3,645

Actual: 500 hours at $6.50/hr. 3,250

What is the direct labor efficiency variance?

A. $260 favorable

B. $260 unfavorable

C. $270 favorable

D. $270 unfavorable

Question 4 of 40 2.5/ 2.5 Points

Kahn Performance Nutrition produces a protein shake that contains whey protein as one of its ingredients. The whey protein (materials) standards for each batch of protein shake produced are 12 pounds of whey protein at a standard cost of $3 per pound. During July, Kahn Performance Nutrition purchased and used 54,000 pounds of whey protein at a total of $170,000 to make a total of 4,300 batches of protein shake. What is the materials quantity variance for whey protein in July?

A. $7,200 unfavorable

B. $7,200 favorable

C. $141,900 favorable

D. $141,900 unfavorable

Question 5 of 40 2.5/ 2.5 Points

A manager purchased better quality materials for a slightly higher cost than anticipated. However, as a result, there was less spoilage than normal. What is the effect on the price and quantity variances respectively?

A. Favorable, favorable

B. Favorable, unfavorable

C. Unfavorable, favorable

D. Unfavorable, unfavorable

Question 6 of 40 2.5/ 2.5 Points

A company produced 2,200 units of output during a production process that normally requires 2 hours of labor per unit of output. The standard labor rate is $16 per hour, but the company paid $15 per hour. Actual hours needed to complete the production process were 4,600. How much was the labor rate variance?

A. $4,400 favorable

B. $4,400 unfavorable

C. $4,600 favorable

D. $4,600 unfavorable

Question 7 of 40 2.5/ 2.5 Points

A(n) ________ is a carefully predetermined cost that is usually expressed on a per unit basis.

A. allocated cost

B. applied cost

C. standard cost

D. flexible cost

Question 8 of 40 2.5/ 2.5 Points

How is the direct labor efficiency variance calculated?

A. The difference between the standard labor hours allowed and the actual labor hours used multiplied by the actual labor rate

B. The difference between the standard labor hours allowed and the actual labor hours used multiplied by the standard labor rate

C. The difference between the standard labor hours and the actual labor hours used

D. The difference between the standard labor rate and the actual labor rate

Question 9 of 40 0.0/ 2.5 Points

Which of the following is NOT an advantage of using standard costs and variances?

A. Use as a performance benchmark for evaluation of actual costs

B. Use as a basis for components of the master budget

C. Simplification of bookkeeping

D. Change in behavior of managers to obtain desired variances

Question 10 of 40 2.5/ 2.5 Points

Jackson Industries has collected the following data for one of its products.

Direct materials standard (6 pounds per unit @ $0.55/lb.) $3.30 per finished good

Direct materials flexible budget variance-unfavorable $12,000

Actual direct materials used 35,000 pounds

Actual finished goods produced 26,000 units

What is the total actual cost of the direct materials used?

A. $19,250

B. $73,800

C. $97,800

D. $85,800

Question 11 of 40 2.5/ 2.5 Points

The entry to allocate manufacturing overhead costs to production involves which of the following?

A. Debit to work-in-process inventory for the actual cost of overhead

B. Credit to work-in-process inventory for the standard rate of overhead times the standard quantity of the allocation base allowed for actual output

C. Credit to work-in-process inventory for the actual cost of overhead

D. Debit to work-in-process inventory for the standard rate of overhead times the standard quantity of the allocation base allowed for actual output

Question 12 of 40 2.5/ 2.5 Points

All of the following are advantages of using standard costs EXCEPT:

A. managers can evaluate the efficiency of production workers.

B. differences between the static budget and the flexible budget can be broken down into price and quantity components.

C. consumer motivation for purchases can be analyzed.

D. standard costing allows companies to create flexible budgets.

Question 13 of 40 2.5/ 2.5 Points

Which of the following formulas is used to compute variable overhead rate (or spending) variance?

A. Actual hours x (actual rate – standard rate)

B. Standard hours allowed x (actual rate – standard rate)

C. Actual rate x (actual hours – standard hours allowed)

D. Standard rate x (actual hours – standard hours allowed)

Question 14 of 40 2.5/ 2.5 Points

The two fixed overhead variances are the:

A. budget and volume variances.

B. rate and efficiency variances.

C. price and usage variances.

D. rate and volume variances.

Question 15 of 40 2.5/ 2.5 Points

Which term below is best paired with “The difference between the actual overhead cost incurred and the flexible budget amount of overhead cost for actual number of output”?

A. Sales volume variance

B. Flexible budget

C. Overhead flexible budget variance

D. Benchmarking

Question 16 of 40 0.0/ 2.5 Points

Capital Manufacturing designs and manufactures bathtubs for home and commercial applications. Capital recorded the following data for its commercial bathtub production line during the month of March.

Standard DL hours per tub 3

Standard overhead rate per DL hour $6.50

Standard overhead cost per unit $19.50

Actual overhead costs $22,750

Actual DL hours 3,250

Actual overhead cost per machine hour $7.00

Actual tubs produced 1,100

What is the variable manufacturing overhead efficiency variance for March?

A. $1,625 unfavorable

B. $325 unfavorable

C. $1,625 favorable

D. $325 favorable

Question 17 of 40 2.5/ 2.5 Points

How is the variable manufacturing overhead efficiency variance calculated?

A. The difference between the actual overhead rate and the standard overhead rate multiplied by the standard overhead rate

B. The difference between the standard hours allowed and the actual hours us
ed multiplied by the standard overhead rate

C. The difference between the standard hours allowed and the actual hours used

D. The difference between the standard hours allowed and the actual hours used multiplied by the actual overhead rate

Question 18 of 40 0.0/ 2.5 Points

The following information describes a company’s usage of direct labor in a recent period.

Actual direct labor hours used 34,000

Actual rate per hour $17.00

Standard rate per hour $16.75

Standard hours for units produced 33,500

How much is the direct labor rate variance?

A. $8,375 favorable

B. $8,500 favorable

C. $8,375 unfavorable

D. $8,500 unfavorable

Question 19 of 40 2.5/ 2.5 Points

Myles Company budgeted 10,500 pounds of direct materials costing $23.50 per pound to make 5,300 units of product. The company actually purchased 11,000 pounds of direct materials costing $25 per pound to make the 5,300 units. What is the direct materials price variance?

A. $16,500 favorable

B. $16,500 unfavorable

C. $15,750 unfavorable

D. $15,750 favorable

Question 20 of 40 2.5/ 2.5 Points

Homework Market
Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -

Why Homework Market

HomeworkMarket

Quality Researched Papers

We always make sure that writers follow all your instructions precisely. You can choose your academic level: high school, college/university or professional, and we will assign a writer who has a respective degree.

Homework Market

Qualified Writers

We have hired a team of professional writers experienced in academic and business writing. Most of them are native speakers and PhD holders able to take care of any assignment you need help with.

HomeworkMarket

Unlimited Revision

If you think we missed something, send your order for a free revision. You have 10 days to submit the order for review after you have received the final document. You can do this yourself after logging into your personal account.

HomeworkMarket

Timely Delivery

All papers are always delivered on time. In case we need more time to master your paper, we may contact you regarding the deadline extension. We will always strive to deliver on time.

HomeworkMarket

Original & Confidential

We use several writing tools checks to ensure that all documents you receive are free from plagiarism. Our editors carefully review all quotations in the text.

HomeworkMarket

Customer Support 24/7

Our support agents are available 24 hours a day 7 days a week and committed to providing you with the best customer experience. Get in touch whenever you need any assistance.

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Homework Market

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Homework Market

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Homework Market

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Homework Market Writing Services

No need to work on essay at night. Sleep tight, we will cover your back. We offer all kinds of essay writing services.

HomeworkMarket HomeworkMrket

Essays

Essay Writing Services

No matter what kind of academic paper you need and how urgent you need it, you are welcome to choose your academic level and the type of your paper at an affordable price. We take care of all your paper needs and give a 24/7 customer care support system.

HomeworkMarket HomeworkMarket

Admissions

Admission Essays

An admission essay is an essay or other written statement by a candidate, often a potential student enrolling in a college, university, or graduate school. You can be rest assurred that through our service we will write the best admission essay for you.

HomeworkMarket HomeworkMarket

Editing

Essay Editing

Our academic writers and editors make the necessary changes to your paper so that it is polished. We also format your document by correctly quoting the sources and creating reference lists in the formats APA, Harvard, MLA, Chicago / Turabian.

HomeworkMarket HomeworkMarket

Research Paper

Research Paper

If you think your paper could be improved, you can request a review. In this case, your paper will be checked by the writer or assigned to an editor. You can use this option as many times as you see fit. This is free because we want you to be completely satisfied.